Repovačka džamija

Maršala Tita, Konjic
Vrijeme izgradnje džamije: 1565.

Nacionalni spomenik BiH


Sakrij mapu
Prikaži cijeli sadžaj


Opis: Repovačka džamija nalazi se u Konjicu. Većina autora koja je pisala o historijatu konjičkih džamija navode različitu godinu gradnje, ali je okvirni period gradnje u periodu 1565-1579. Nejasnoće u vezi s vremenom gradnje izaziva vakufnama neimenovane džamije, koja se nalazi u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, napisana između 24. augusta i 22. septembra 1579. godine.

Prema predanju, hair-sahibija Repovačke džamije je bio Muhammed (Mehmed)-beg, sin Alijin, poznat kao Hudaverdi Basna. U njegovoj vakufnami zapisano je da je prije njenog sastavljanja 1579. godine “sagradio džamiju u kasabi Konjice”. Treba imati u vidu da se u to vrijeme i kasaba na lijevoj obali Neretve, koja je već 1550/51. godine nosila zvaničan naziv Belgraddžik (Konjic), ali ponegdje i Konjic (Belgraddžik). Prvi rad u kojem su se pojavili neki podaci o bogomoljama na desnoj obali Neretve bio je onaj koji je napisao Alija Nametak još 1939.godine.

Godine 1983. Hivzija Hasandedić je u svom radu o hercegovačkim vakufima i vakifima utvrdio da je Repovačku džamiju 1579.godine sagradio Hudaverdi Mehmed-čauš Bosna i da ovaj potiče iz begovske porodice Repovaca. Za izgradnju minareta koji se nalazi na lijevoj strani od ulaznih vrata, a i za nastanak ove džamije, vezana je jedna legenda. Naime, poslije smrti svoje žene Lejle i kćeri Jasmine, Hudaverdi je naredio neimarima da se minaret izgradi na lijevoj strani, strani srca, u znak ljubavi prema njima.

U periodu austrougarske vladavine objekt džamije bio je skladište. Nakon obnove 1924, džamija je ponovo služila vjernicima za molitvu. I za vrijeme Drugog svjetskog rata 1943. godine Nijemci pretvorili su džamiju u skladište. Nakon Drugog svjetskog rata u džamiji dalje bilo je smješteno skladište, a harem pretvoren je u stočnu pijacu. Ponovo je renovirana 1990. Za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini (1992-1995) krov džamije pogođen je nekoliko puta artiljerijskim projektilima kao i džamijski zidovi. Nakon završetka rata oštećenja na objektu su sanirana.

Džamija je jednoprostorna, zidana kamenom, pokrivena četverovodnim krovom od kamenih ploča, s natkrivenim trijemom sa kamenim sofama. Trijem nose drveni stuboci. Krovna konstrukcija je drvena. Postoje dva ulaza u harem . Vanjske dimenzije bez sofe iznose oko 10,55 x 11,16 metara.

Mihrab je jednostavno profiliran, bez naglašene dekoracije, samo se u gornjem dijelu nalaze pločice s natpisima iz Kur'ana. Širina mihraba približno je 192 cm, visina 308 cm, a sastoji se od polukružne mihrabske niše čiji prečnik iznosi 96 cm.

Minber , dimenzija 80 x 307 x 615 cm, i nalazi se desno od mihraba . Izrađen je od drveta i sastoji se od ulaznog dijela koji čini masivni ram, stepenište i baldahin s piramidalnim krovom.

Mahfil, Repovačke džamije zauzima cijeli prostor sjeverozapadnog zida, iznad ulaznih vrata s isturenim mjestom za mujezina. Drvene je konstrukcije i oslonjen je na dva pravokutna drvena stupa.

Munara je deseterostrana, kamena, prigrađena lijevo od ulaza u džamiju, visine oko 19 m.

U septembru 2007. godine Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine proglasila je Repovačku džamiju nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine .

U maju 2008.godine Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine je Povijesno područje - Nekropolu sa stećcima Poljice, lokalitet Veliko jezero - proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine .


Galerija fotografija