Opis:
Mahmud Čelebi džamija se nalazila u Gornjem Šeheru, u mahala Ilidža u Banja Luci. Bila je poznata kao Ilidžanska džamija ili džamija na Ilidži.
Izgradio je Mahmud Čelebi krajem 16. vijeka i sljedećih 350 godina je predstavljala centralni dio ilidžanske mahale.
Ilidžanska džamija je imala četverovodan krov sa drvenim stropom i drvenu munaru , a trijem džamije je imao drvene stubove, koji su bili povezani drvenim lukovima. Važila je kao jedna od većih i ljepših banjalučkih džamija tog doba.
Mahmud Čelebi je bio potpisnik Sofi Mehmed-pašine vakufname , iza sebe je ostavio vakuf tj. njegovu džamiju, turbe , harem i mekteb . Jedna od najstarijih mahala Gornjeg Šehera je mahala Ilidža, koja se nalazi na desnoj obali Vrbasa.
Ilidža je tako nazvana zbog poznatih termalnih izvora i termalnih banja koje su se tu nalazile prije formiranja naselja, a nalaze se i danas. U osmanskom periodu su tu izgrađeni natkriveni bazeni (hauzi – arapski bazen), koji i danas postoje.
Na temeljima džamije je osamdesetih godina prošlog vijeka bio izgrađen zatvoreni bazen, koji je nedavno srušen i gdje će se uskoro napraviti novi banjsko-rekreativni centar. Mahmud Čelebijina džamija je srušena 1948. godine.
Banje u mahali Ilidža u Gornjem Šeheru proglašene su za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Nacionalni spomenik čine: mjesto i ostaci Ebinog hauza, banja u sastavu kuće Muharema Gušića (Maslin hauz), banja u sastavu kuće Bisere Šeranić, tri banje sa termalnom vodom u kući Demirovića, Osmančevića banja, mjesto i ostaci banje Žbana, banja Direklija u stijeni uz obalu Vrbasa, mjesto i ostaci banje Šugavica, kao i banja Ilidža (Kraljičina Ilidža ili Trokića vrelo) uz obalu Vrbasa.