Džamija u starom gradu Jezerskom

Jezerski, Bosanska Krupa
Vrijeme izgradnje džamije: 1576.

Nacionalni spomenik BiH


Sakrij mapu
Prikaži cijeli sadžaj


Opis: Stari grad Jezerski kod Bosanske Krupe oduvijek je privlačio pažnju ljubitelja kulturno-historijskih spomenika. Interes javnosti i turista u posljednje vrijeme je porastao jer je obnovljena kapija starog grada, te konzervirana srednjovjekovna kula i bedemi osmanske utvrde.

U kompleksu starog grada koji ima status nacionalnog spomenika države BiH, nalazi se srednjovjekovni mali dvor sa višekatnom branič kulom, džamija iz 1576. godine te kuća porodice Crnkić. Usmena tradicija ovdašnjih ljudi potvrđuje da je dolaskom osmanske vojske koju je predvodio Ferhat paša Sokolović, u Jezerskom odmah sagrađena askerska (vojnička) džamija. Po predaji, iste godine su džamije izgrađene u Stijeni, Cazinu i Bužimu.

Džamija je pravougaone osnove razvijene po dužini, vanjskih gabaritnih dimenzija cca 7.80×9.50 m+2×7.80 m (trijem). Pripada kategoriji džamija sa drvenim minaretima koje su u osmanskom periodu preovladavale u Krajini. Prema relevantim historijskim izvorima stari grad kao vojna osmanska utvrda je 1687.godine spaljen od strane hrvatskih krajišnika, značajno oštećen 1789. i 1834. god. Za pretpostaviti je da je i džamija tada pretrpila oštećenja dijeleći sudbinu same tvrđave. Međutim, njen autentični prvobitni izgled je poprilično sačuvan. Osmanska vojna posada tvrđavu napušta 1838. god. otkada džamiju koristi narod.

Pri dnu alema drvenog minareta , urezano je ime majstora Muharema i 1270. h.god.što odgovara 1854. god.te se pretpostavlja da je tad bila temeljitija rekonstrukcija objekta.

Zadnja rekonstrukcija koja je dobrim dijelom narušila izvornu arhitektonsku autentičnost desila se 60-ih godina prošlog stoljeća. Stari zatvoreni minaret zamjenio je novi sa izbočenim #šerefetom te je okovan pocinačanim limom dok su dotadašnji mali pendžeri sa lukom prošireni i dobili novu četvrtastu dimenziju. U ulaznom dijelu, dotadašnji poluzatvoreni trijem, kojeg karakterizira kameni donji dio i drveni gornji sa dekorativnim stupovima, u potpunosti je okovan drvenim daskama. Zbog tadašnjeg renoviranja, Mehmed Mujezinović u knjizi Islamska Epigrafika Bosne i Hercegovine kaže da je džamija izgubila svoju autentičnost te da djeluje novo.

Iako je arhitektonski i prostorno jednostavna, gradska džamija je iznutra bogato dekorirana. Pored minbera i prednjeg dijela mahfila gdje je istaknuto mjesto za mujezina, mnoštvo ukrasnih elemenata krasi ostatak džamijskog eneterijera.

Posebno zanimljiv je ukrasni ornament koji se nalazi na jugoistočnom ćošku vanjske fasade.
Vjerovatno bi dodatna stručna istraživanja otkrila još sličnih detalja na vanjskoj fasadi.
Primjetno je, da je i šerefe na minaretu nekad bilo bojama ukrašeno.
Hrvatski historičar Radoslav Lopašić u knjizi Bihać i bihaćka Krajina govoreći o Jezerskom navodi da je na području Jezerskog u srednjem vijeku postojala seoska katolička crkva što su kasnije neki neoprezno i maliciozno povezali sa ovom džamijom.
Međutim, Arheologinja Dr. Branka Raunig nekadašnji kustos muzeja Pounja u Arheološkom leksikonu za BiH navodi da je kasnosrednjovjekovna crkva koju spominje Lopašić bila na mjestu Francika, nekoliko kilometara sjeveroistočno od Jezerskog grada. Dr. Raunig je na ovom lokalitetu evidentirala ostatke temelja cca 11 x 9 m orjentisanih u pravcu I-Z za koje tvrdi da pripadaju spomenutoj crkvi.

Da je povezivanje ove džamije sa srednjovjekovnom crkvom historijski neutemeljeno dokaz je i to što je gradska džamija u Jezerskom ispravno pozicionirana prema kibli tj. Meki, mihrab joj je na središnjem dijelu jugoistočnog zida i vjernici se ravno redaju u safove. Na zidovima se ne mogu primjetiti nikakve građevinske preinake niti u usmenoj tradiciji ima bilo kakvih nagovještaja koji bi vodili ka tom zaključku.

Vjernici džemata Stari Grad Jezerski su 1990. godine van zidina starog grada izgradili novu džamiju. Od tada je stara džamija van upotrebe i nažalost izložena propadanju. Tokom rata bila je često meta srbočetničkih tenkova i haubica koji su je granatirali sa Otočkih brda.

Džamija je direktno pogođena granatom u gornjoj zoni jugoistočnog zida, što je uz oštećenje krovnog pokrivača uzrokovalo uništavanje i šiše-stropa džamije. Značajno je oštećena i kuća porodice Crnkić jer se nalazi tik uz samu džamiju.

Nedavno je Medžlis IZ Bosanska Krupa pokrenuo određene aktivnosti u cilju rekonstrukcije ove džamije. Ispred medžlisa je imenovan mr.sci Asmir Crnkić za koordinatora na projektu njene rekonstrukcije. Od Gospodina Crnkića smo saznali da je Zavod za zaštitu spomenika USK uradio projektni zadatak obnove džamije te da se vode pregovori sa turskom razvojnom agencijom TIKA oko obezbjeđenja finansijske konstrukcije.

Izvor: Unsko-sanske novine KRAJINA, br. 1244 od 28.02.2020 (Esma Crnkić)


Galerija fotografija