Opis:
Podaci o počecima organizovanog vjerskog života u džematu Jošanica vežu za period između 1920. i 1930. godine. U toj deceniji sagrađen je prvi mekteb u naselju Mahala. Zemljište za gradnju mekteba uvakufio je Rahman Ahmetović.
Mekteb je služio za vjersko obrazovanje. Prema pamćenju mještana ovog džemata bila je veoma uspješna vjerska nastava. Mekteb je spaljen od strane četnika 1942. godine, a obnovljen na inicijativu jedne grupe džematlija pedesetih godina dvadesetog stoljeća. Tadašnje vlasti su opstruirale obnovu mekteba , ali su inicijatori mudrim pristupom ipak uspjeli dobiti saglasnost za njegovu obnovu.
Prva džamija u Jošanici je izgrađena na zemljištu koje je uvakufio Ibrahim Brkić. Gradnja je počela 1974. godine. Svečano otvorenje džamije je bilo u septembru 1977. godine. Džamija je 1993. godine minirana od strane četnika. Povratkom Bošnjaka u Jošanicu 2000. godine, počela je obnova džamije. Džamija je ponovo izgrađena sredstvima i fizičkim radom džematlija. Uz obnovu džamije obnavljanja je i imamska kuća uz samu džamiju u sklopu koje se nalazi i mektebska učionica. Svečanost otvorenja obnovljene džamije održana je u subotu 02. jula 2011. godine.
Do završetka džamije 1977. godine u Jošanici je bila organizirana mektebska nastava u mektebu , a na džumu se išlo u Zvornik ili Kula Grad. Iz perioda prije II svjetskog rata kao imami i maullimi pamte se Adem ef. Osmanović, Omer Bečić i Muharem Sinanović. U periodu poslije II svjetskog rata mektebsku pouku su održavali Redžo-ef. Mehmedović sa Kula Grada, Mehmed Meho ef. Hajdarević znan kao hodža Mehač i Ibrahim Osmanović.
Otvorenjem džamije prvi imam je bio Hasim ef. Rizvić od septembra do decembra 1977. godine. Po njegovom odlasku u vojsku imamsku dužnost su obavljali Hasan Husejnović i Ibrahim Osmanović. Od 19. maja 1978. do odlaska u vojsku imam je bio Nurija ef. Čikarić, a po dolasku iz vojske 1980. godine ponovo je imam u džematu Nurija ef. Čikarić do 1. decembra 1982. godine. Kratko je potom bio imam Nasir ef. Šabić, a do 1992. godine imamsku dužnost je obavljao Vasif ef. Mahmutović. Nakon povratka u Jošanici džumu su imamili Nehrudin-ef. Čikarić, Mirzet ef. Sinanović i Enes ef Đedović.
U džemat Jošanica spadaju naselja: Mahala, Gaj (Šabići), Brdo (Brđaci), Mušanovići, Bečići, Brkići, Luke (Rijeka), Jezera i Dobra Voda. Jošanicu naseljavaju sljedeće porodice: Bečići, Šabići, Brkići, Sinanovići, Smajlovići, Ahmetovići, Mahmutovići, Junuzovići, Belkići, Ibrahimovići, Uzunići, Osmanovići, Hasanovići, Seferovići, Selimovići, Pašići, Hasići i Muratovići. Većina stanovništva je u periodu od 1830. do 1863. doselila progonom iz prekodrinskih nahija Zvorničkog sandžaka sa području današnje Srbije. Danas oko 40% članova džemata nije stalno naseljeno u Jošanici i žive u inostranstvu na području Austrije, Njemačke, Švicarske, Francuske i SAD, kao i u drugim krajevima Bosne i Hercegovine, a najviše u mjestima: Dubnica, Donji Rainci, Čaklovići, Simin Han, Tinja i Živinice.