Nacionalni spomenik BiH
Opis:
Džemat Ćojluk nalazi se 2 km jugoistočno od Srebrenika, s lijeve strane magistralnog puta Srebrenik – Tuzla. Ovom džematu pripada i naselje Ćojlučka Polja, a džemat ima oko 100 domaćinstava. Prilikom renoviranja džamije krajem šezdesetih godina prošlog vijeka na zidu je pronađen natpis koji potvrđuje da je ova džamija sagrađena 1567. godine, svega 60 godina nakon što su Osmanlije zauzele Srebrenik.
Prvi vjerski objekat u ovom kraju, poslije onog među zidinama Gradine, bila je upravo ova džamija u Ćojluku. Pokrivena je crijepom i ima drvenu munaru . Unutrašnji ambijent džamije izrađen je od masivne hrastovine i predstavlja pravu dragocjenost koju je potrebno adekvatno zaštititi. Džamija je na popisu Komisije za zaštitu kulturno-historijskih spomenika u BiH.
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika je na svojoj sjednici, održanoj u novembru 2011. godine u Sarajevu, proglasila Graditeljsku cjelinu – džamija u Ćojluku, općina Srebrenik nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Zbog lošeg stanja u kojem se nalazila tokom 2015. godine, pod nadzorom i u organizaciji Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, urađen je Glavni projekat za Rekonstrukciju i rehabilitaciju džamije u Čojluku.
Džamija je zajedno sa munarom iz temelja obnovljena, te je istoj vraćen stari sjaj.
Imamsku dužnost u ovom džematu obavljali su: Husejn ef. Mulahasanović, Muhamed ef. Jašarević, Hasan ef. Saračević, hfz. Ibrahim ef. Džananović, Salko ef. Suljagić, Safet ef. Džidić, Ismet ef. Odobašić, Hazim ef. Hadžić i Mustafa ef. Kavgić, sadašnji imam. Vakufsku imovinu džemata, osim navedena džamija, čine mjesno mezarje i jedna njiva. Najistaknutiji vakifi u džematu su: Alija Mujčinović, Rahima Ribić i Adem Šabić.
Foto/video: Mirza Hasanefendić & FB Džamija Ćojluk